Конспект уроку "Богдан Лепкий. «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)». Актуальні морально-етичні питання у творі, проблема збереження загальнолюдських цінностей "

01.03.2016 15:46

Богдан Лепкий. «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)». Актуальні морально-етичні питання у творі, проблема збереження загальнолюдських цінностей.

Мета:          опрацювати зміст твору Б.Лепкого «Мишка», з'ясувати ідейно-

                      тематичне спрямування казки, історію її написання. Допомогти учням

                     зрозуміти справжні та фальшиві цінності в людському житті. Розкрити

                     трагізм та комізм ситуації, їхню роль у втіленні головної думки.

                     Спонукати учнів до роздумів про вибір власної життєвої позиції.

                     Удосконалювати навички виразного читання. Розвивати активний

                     словник школярів, уміння грамотно і вмотивовано довести власну

                      думку, робити висновки, проводити аналогії з сучасним життям;

                      логічне мислення, пам’ять, увагу школярів, уміння працювати в групах.

          Виховувати патріотизм, прищеплювати почуття поваги до людини         

          праці, чуй­ності, відповідальності, чемності, зневажливе ставлення до

          підступності, жадності, егоїзму.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Богдана Лепкого, ілюстрації до твору «Мишка», слайди «Матеріали до уроку».

Форми роботи: фронтальна, робота у групах.

Методи та прийоми: слово вчителя, аналіз тексту, випереджаюче завдання, проблемне запитання, робота в парах, «Форум думок», метод «Незакінчене речення».

 

ХІД УРОКУ

I.  Організаційно-мотиваційний момент

Емоційне налаштування на роботу

·        Сьогодні на уроці ми познайомимося із творчістю Б.Лепкого та його твором «Мишка».

-         Що ви очікуєте від уроку?

-         Що нового хотіли б дізнатися?

 

·        Твір, який ми сьогодні вивчатимемо, сам автор назвав казкою для малих та дорослих. Давайте пригадаємо, що ж це за жанр.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда за питаннями 

·        Дайте визначення казці як художньому твору.

·        Які види казок ви знаєте? (Про тварин, фантастичні та побутові). 

·        Для чого, на ваш погляд, казки розповідають маленьким дітям, а не дорослим?

·        Чому навчають казки?

·        Чи дійсно казки – джерело мудрості лише для дітей і нічого не можуть навчити дорослих?

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Випереджаюче завдання

          Сподіваюся, що, познайомившись з казкою «Мишка», кожен із нас помудрішає трішки.

А розпочати знайомство нам допоможе група «Дослідників», які підготували розповідь про письменника та історію написання казки.

 

СЛАЙД 1(портрет Б.Лепкого)

(Виступи учнів).

 1. Б.Лепкий Народився 4 листопада 1872 року на хуторі Кривенькім, що на Тернопільщині, в сім’ї священика Сильвестра Лепкого (літературний псевдонім якого Марко Мурава) Хлопчик ще з дитинства полюбляв казки. Була в нього няня Яницька, яка казок знала силу – силенну. Ставши письменником, Б. Лепкий написав багато казок для дітей молодшого віку. Навіть свою біографію він назвав «Казка мого життя». Здобувши вищу освіту у Львівському університеті, він спочатку працював вчителем у Бережанській гімназії, а пізніше – викладачем української літератури у Краківському університеті.

2. Б. Лепкий був членом гуртка західноукраїнських літераторів «Молода муза» і намагався популяризувати українську літературу у Німеччині та Польщі, зокрема переклав польською мовою визначний твір давньої української літератури «Слово о полку Ігоревім».

      Перша світова війна застала родину Лепких у Яремчі, під час відпочинку. Готель, де жила сім’я, злетів у повітря. Письменник бачив спустошені села, голодних людей під час війни, тому й розповідає про це у своєму творі. Він хоче, щоб люди вирощували хліб, а не засівали снарядами землю.

 

На жаль, мріям письменника не судилося справдитися. Після І Світової війни над Україною ще не раз з’явиться примара голоду – у 21-23, 32-33, у 46-47 роках. Буде і ІІ Світова війна, яка пронесеться вогненним смерчем через усю територію нашої Батьківщини. Сьогодні знову прийшла у наш дім війна. І ми повинні зробити все, щоб наступні покоління жили під мирним небом, щоб були справжніми людьми.

Саме цього і навчає твір «Мишка», який ми розглянемо на уроці.

 

 

ІV. Оголошення теми, мети уроку. 
Запишіть до зошитів тему уроку (Тему записати на дошці)

Сьогодні на уроці ми спробуємо навчитися розрізняти справжні та фальшиві цінності в людському житті і розкриємо повчальність казки Б. Лепкого

·        Постановка проблемного питання 
Чи хотіли б  ви бути багатими, забезпеченими людьми?

(Учні відповідають)
    Сьогодні наприкінці уроку ми ще раз спробуємо відповісти на це питання. Можливо, у ваших відповідях після ствердного «так» з’явиться   але… (на дошці після проблемного питання записується відповідь одним із учнів, вчитель дописує але (Чи хотіли б  ви бути багатими, забезпеченими людьми? Так, але… )
 

ІV. Основний зміст уроку 
Робота над твором Б. Лепкого «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)» 

 

Та спочатку перевіримо як уважно ви читали казку. Ваше завдання –продовжити мої речення.

 

Метод «Незакінчене речення»

·        На вигляд мишка, як і другі, була…  (маленька і чорненька).

·        Нору мишки можна було побачити … (в хаті у кутку, де було ліжко)

·        Своє помешкання мишка вважала … (не розкішним, але безпечним)

·        Сестри-мишки із міста на вигляд були… (худі, голодні, миршаві.)

·        Господарі  мишки під час війни жили… (заможно)

·        Якось бідна жінка-жебрачка попросила у господині…(молока для сина).

·        У деревяному ящику господар ховав… (гроші).

·        «Я чоловік праці. У мене ніхто не сміє дармувати» – так про себе говорив … (господар)

·        «Вони приходять без нічого і відходять з нічим» – так казала мишка про … (жебраків з міста)

·        «І в маленькій мишачій голові зродилася велика ідея…» ( Знищити, поторощити цей папір, що його кривдою людською чути, поганий папір).

 

СЛАЙД 2.

 Словникова робота.

- У творі зустрічаються сліва-діалектизми. Прочитаймо їх.

Римигати – повторно пережовувати.

Деревляний – дерев’яний.

Трумна – труна.

Хора – хвора.

Краянка – скибка.

 

Щоб  розкрити повчальність казки, спочатку за допомогою літературного конструктора відтворімо її композицію. 

 

Літературний конструктор (робота в парах).

Із елементів композиції та подій твору ви маєте скласти композицію казки «Мишка»

 

 

Один з учнів має елементи композиції, а його товариш – події твору.

Працюючи в парах вони повинні відновити композицію твору (послідовність елементів композиції та подій)

Скласти із поданих елементів композицію твору

1.8. Композиція. 

Експозиція: опис умов, в яких жила людина. 
Зав’язка: мишка дізнається від своїх сестер про голодне життя у місті. 
Розвиток дії: збагачення господаря у воєнний час. 
Кульмінація: шкода-помста, яку завдала мишка своєму господарю, потрощивши всі його гроші. 
Розв’язка: злість господаря, мишка покидає його хату. 

Звіримо результати

 

СЛАЙД 3.

 

А терпер давайте поговоримо про цей цікавий твір. Відповіді підтверджуйте цитатами.


Бесіда за питаннями.

•  Якою ви уявляєте мишку? Як про це зазначено у творі? («Така, як і другі: сіренька, маленька, кінчасті вушка, довгий, гладкий хвостик»)

•  Як вона поводила себе, пересуваючись по хаті? Чому? («Коли на хаті не видно було ані одного чобота, ні одної ноги, висовувала голову, зиркала направо й наліво і скоренько, як шнурочок, пересувалася попід стіну і двері»)

•  Чим пояснити скрутне життя сестер мишки з міста? («Ці були дуже бідні: худі, голодні, миршаві. Ледве хвостики волокли за собою. Роз­казували, що тепер у них в городі страх погані часи. Люди не мають що їсти, а про мишей, то вже і не згадуй»)

•  Як жили люди у воєнний час у місті? («Господиня, як крає хліб, то над тарілкою, а крає так тонко, що руку крізь краянку видно. Як пряче зі стола, то кришки на долоню згортає і дитині до рота несе, щоб з голоду не вмерло... кажуть, війна. Люди людей мордують, не мають часу працювати на хліб...»)

•  Прокоментуйте висловлювання автора: «Люди людей мордують, не мають часу працювати на хліб».

•  Про яке життя господаря розповіла мишка своїм сестрам із міста? («У моїх господарів не те. Єсть чим поживитися... О, мій господар дуже страшний. Його всі бояться. Колись двох кабанів забив. Такі здорові кабани, а він їх порізав. Сало повісив у димарі, коптить. А м'ясо їдять. Добре їдять. Вночі приходять якісь чужі люди, і він їм продає. За гарні гроші. Гроші ховає у ящик під ліжкам, недалеко від моєї нори. Іноді, як ціле село спить, перед хату заїжджає візок. Злазять двоє людей і з хати виносять м'ясо, масло, яйця, крупу і сало»)

•  Як господар ставиться до власного збагачення під час війни? («Тиче жінці гроші під ніс і каже: «Що, гарно пахнуть? Ха-ха-ха! От бачиш, і війна на щось придасться. Перше ми за рік не заробили стільки, що тепер за місяць. Розбагатіємо!»)

•  Що дізналися миші з міста про життя господині? («Ходить тепер, як паня. Які в неї сорочки, які кружева пфу! Пахучим милом вимивається».

•   Опишіть прихід жебрачки до господаря, застосовуючи текст твору. Про що свідчить опис її зовнішності? («...Побачила черевики на дерев’яних підошвах, а там обшарпана спід­ниця, а вище обличчя, худе, худе, лиш шкура да кості, лиш ці червоні, заплакані очі»)

•   3 яким проханням звернулася бідна жінка до багатіїв? («Змилосер­діться, господине, дивіть! Ніг собі в цих проклятих колодках не чую. У мене хвора дитина, як мені без молока вертати? Хай би хоч перед смертю напилося. Совісті нема на ту муку дивитися. Я ж — мати. Я вам цього, спасителько моя, во віки не забуду. Я вам гроші в суботу принесу, так мені, Боже, дай спокійно сконати, що принесу...»)

•   Як зреагувала господиня на прохання жебрачки? («Мої корови стільки молока дають, що кіт наплакав. От дою, щоб не запустити. Прийдіть, як отеляться. Тепер ми самі не маємо що пити. Спитайте в наших сусідів. Може, продадуть; вони на гроші ласі й рідного батька продали б, а в нас нема що продавати, хоч і хотіли б»)

•   Якими відчуттями пройнялася мишка після почутої розмови багатіїв з бідною жінкою? («...То так їй соромно зробилося, не за себе, а за гос­подиню, що чим скоріше побігла до нори») 

•   Як мишка вирішила помститися своїм господарям за їх жорстокість? («Знищити, потрощити цей папір, що його кривдою людською чути, поганий папір»)

•   Від чого застерігала мишка своїх дітей, щоб вони не почули від людей? («Добре, що діти сплять, а то ще б навчилися брехати, як люди. І як цим людям язик на таку брехню повертається ? Погані люди. Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший за життя»)

•   Чому трагічна для господаря ситуація нам видається комічною?

• Кого господар звинуватив в тому, що мишка завдала шкоди його грошам? («Я не раз говорив, що треба нам кота, великого, здорового кота, а ти ложки молока жалувала для його: ти! ти! ти!»)

•   3 чим пов'язано те, що мишка вирішила покинути добре житло у багатого господаря?

•   Чому вчить нас ця казка?

 

Робота в зошитах. Скласти і записати до зошитів  тему, ідею, основну думку,

жанр твору, використавши матеріал слайдів

 

СЛАЙД 4.

 

Тема: відтворення спостережень мишки за життям людей різного соціального становища (багатих і бідних) під час війни. 
Ідея: возвеличення доброти, порядності, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя; засудження жадібності, брехні, пихатості, жорстокості; війни, яка знищує людські чесноти; байдужості до всього, окрім прибутку, грошей. 
Основна думка: «Одні з голоду гинуть, а другі папір у ящик ховають. Хіба ж папір важніший за життя?

            Жанр: Соціально-побутова казка. 
 

СЛАЙД 5.

Прочитати записане.

Прокоментувати результат

 

 

СЛАЙД 6.

У нашому творі війна розкриває характер героїв.

·                    У якому ще творі війна відкрила нам справжню натуру персонажів?

·                    Хто з персонажів нашого твору аналізує події та дає оцінку людським вчинкам?

·                    Прочитайте рядки, які і є цією оцінкою.

·                     На які саме риси людей звернула увагу маленька мишка? Як ви вважаєте, ці риси  – маленькі недоліки чи великі вади? 

·                    Прочитайте ідею ще раз. Яка негативна риса, на вашу думку є найгіршою і чому?

·       Чому питання, яке звучить в основній думці, є риторичним? Яку відповідь на нього дасте ви?

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу 

Підсумовуючи нашу бесіду, давайте охарактеризуємо її головних героїв: господаря і мишку.

 

      Характеристика образів казки.

Господар.                               

Коли люди живуть у великих злиднях, господар по-тваринному на­живається. Він каже, що й «війна на щось придається». Свої чорні справи він робить вночі, як злодій, коли все село спить. Коли люди навколо голодні, вони з дружиною «добре їдять». Грошей у нього дуже багато: ящик, у якому колись були гранати, уже майже заповнений грішми, а з голодними він і не думає поділитися. Нащо йому стільки грошей? Виникає питання, чому здоровий чоловік не на війні? Мабуть, хитрістю вдалося викрутитися.

Цей чоловік страшніший ще й тому, що не поважає навіть своєї дружини. Ніколи лагідно не заговорить до неї. Він гроші їй не дає, а тиче під ніс. А коли втратив багатство, то звинуватив у цьому жінку й кинувся на неї з кулаками.

Тисячі жінок і дітей у місті слізьми вмиваються, а голоду пухнуть, а господар коптить сало й м'ясо і продає таким самим, як він. Він хоче наскладати стільки грошей, як в банку. «Бог знає, коли буде друга війна»,— каже він жінці.

·        Які риси характеру притаманні господареві? ( Жадібність, брехня, пихатість, жорстокість)

Мишка                                          .                         
      Мишка відмовилася жити в хаті своїх господарів, бо там панували скупість, ненажерливість, безсердечність. Здорові, сильні люди забули про честь, взаєморозуміння, милосердя. А мишка добре розуміє, що від зла ще ніколи й ніде добре не вродило. Вона піклувалася про своїх дітей і боялася, щоб «не навчилися брехати, як люди, тому й покинула хату, краще вже жити надворі».

Мишка всі події пропускала через своє серце, їй шкода голодних городянок, ненагодованого немовляти. Вона вміє розрізняти справжні і несправжні цінності.

·                    Які риси характеру притаманні мишці? (Справедлива, добра, чуйна, здатна до співпереживання, зневажливо стравиться до жадності, брехні, підступності,  демонструє справжню доброту, порядність, співчуття до горя інших, взаєморозуміння, щирість, милосердя)

• Чи можна вважати мишку позитивним героєм твору? Відповідь вмо­тивуйте.

 

Огляд учнівських малюнків до твору з відповідним міні-коментарем.

 

Проблемне питання 
Чи хотіли б  ви бути багатими, забезпеченими людьми?
Давайте повернемось до питання, яке прозвучало на початку уроку. Що б ви додали після мого «але», прочитавши казку «Мишка»? 

 

VІ. Підсумок уроку

 «Форум думок» «Людяність та війна»

Сьогодні ми познайомилися з оповіданням Богдана Лепкого «Мишка». Цей твір про мишку, війну та людяність.

Давайте перевіримо, чи навчила нас маленька мишка розрізняти справжні та фальшиві життєві цінності. Прочитайте лише ті поняття, які, на вашу думку, мають бути визначальними для кожного з нас.

СЛАЙД 7.  Кожна людини завжди повинна:

Цінувати не тільки своє життя, а й чуже.

Думати насамперед про себе.

Допомагати іншим у тяжку хвилину.

Прагнути збагачення за будь-яку ціну.

Бути милосердною.

Бути щедрою.

Вміти збрехати задля власної вигоди.

Бути чесною.

 

Пропоную поміркувати разом, чому цей твір є актуальним сьогодні?

 

Як сьогодні ми можемо проявити своє милосердя, патріотизм?


VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів 
 

ЧИ СПРАВДИЛИСЯ ВАШІ ОЧІКУВАННЯ ВІД УРОКУ ?

Враховуючи, що це казка, скажіть чи перемагає добро зло у творі Б. Лепкого «Мишка...» ?
Хто –господар чи його жінка- є символом жадібності, бездушності?

Який епізод твору викликав у вас співчуття і чому?

 

VІІІ. Домашнє завдання 

 Написати міні-твір на тему «Чужим добром не розбагатієш», або взяти інтерв’ю у головної героїні твору. Про що б ви у неї запитали?